הצעה:מזרקי אפיפן לעסקים המגישים מוצרי מזון ובהמשך ועדה מקצועית בנושא

מאת:מיקי אלון. אילנית הרוש חברת מועצת העיר מחזיקת תיק בריאות הציבור ויו”ר ועדת בריאות הציבור אפרת אברמוביץ משנה לראש העיר מחזיקת תיק קהילה ויו”ר ועדת בטרם פנו לראש העיר רז קינסטליך בהצעה זו:

לכבוד רז קינסטליך ראש העירייה . הנדון: הצבת מזרקי אפיפן בעסקים בעיר וכינוס ועדה מקצועית בנושא. כולנו הזדעזענו בשבוע שעבר ממותה המיותר של אושר דרעי, צעירה בת 22 שנפטרה לאחר שאכלה, ללא ידיעתה, קינוח חלבי אליו היא הייתה אלרגית בצורה מסכנת חיים. מותה המיותר של דרעי
מעלה את החשיבות של עיריות בישראל לנקוט בצעדים הכרחיים למען מניעת מקרי מוות מיותרים שכאלה בעתיד. בישראל כ- 30 אלף בעלי אלרגיה מסכנת חיים לחלב. אין עוררין כי הנושא בעל חשיבות רבה .

בשנת 2011 הוגשה הצעת חוק, אשר נתמכה על ידי חוקרים/ות ואנשי/נשות רפואה בכירים/ות בישראל לקידום חוק או תקנה המחייבת הצבת מזרקי אפיפן במסעדות, בתי ספר וגני ילדים. על מנת להקל על בעלי העסקים ולא להטיל רגולציה עודפת, הוצע כי המזרקים יהיו חלק מערכת כיבוי
האש שהם מחויבים בה ממילא. למרבה הצער, למעט מוסדות החינוך, הצעת החוק הזו לא עברה .

בנוסף, בשנתיים האחרונות פועל במד”א מיזם מבורך בשם “כל אחד יכול להציל חיים”, שמהותו – איתור מזר ק האפיפן הקרוב ביותר בעת חירום. במסגרת היוזמה, מנסים בארגון למפות את כלל מזרקי האפיפן, כך שבשעת חירום יוכל מוקדן מד”א לאתר את המזרק הקרוב ביותר, להזעיק את המחזיק בו להגיש עזרה ולאחר מכן, להחליף, ללא עלות, את המזרק שנעשה בו שימוש במזרק חדש .

כאמור, הצעות לקידום הסוגיה קיימות בשפע ורק נדרש שננהל דיון וניישם אותן כאן בעיר .
לפיכך, הצעתנו להנהלה היא :

  1. הנהלת העיר תפעל בהקדם לכינוס ועדה מקצועית, בהשתתפות אנשי המקצוע מקופות
    החולים ושירותי החירום מד”א בעיר על מנת לסקור את הפתרונות המקצועיים בנושא .
  2. ההנהלה תפעל לחלק מזרקי אפיפן לכל עסק המגיש מוצרי מזון, בערכה מתאימה,
    ובהמשך, בהתאם להמלצות הוועדה המקצועית, תגבש ההנהלה את הפתרון המתאים
    ביותר. בתקופה של לא יותר מחצי שנה התוקף של המזרקים בטרם יש להחליפם.
    3.במוסדות החינוך – ברצוננו לחזק את הרשות על אספקת מזרקים בכל מוסדות החינוך מתוך חשיבה אחראית לטובת ילדי העיר. עם זאת, נשמח כי יוצבו בכל המוסדות שלטים המציינים כי מזרק זה נמצא לשעת הצורך- על מנת שכל באי המוסד ידעו.

השארת תגובה