פרויקט “עושים שכונה” שצמח בראשון לציון זכה במקום השלישי בתחרות בינ”ל בהשתתפות מאות רשויות מקומיות מרחבי העולם

מאת: מיקי אלון.

גאווה מקומית: בסוף השבוע החולף זכה פרויקט ‘עושים שכונה’ שצמח בראשון לציון במקום השלישי בתחרות בינ”ל של פרויקטים העוסקים בהעצמת קהילות וקידום איכות הסביבה. במסגרת שלב הגמר בתחרות, שנערך בקהיר, השתתפו 34 פרויקטים מ-22 ערים ברחבי העולם. ראש העירייה, רז קינסטליך: “ראשון לציון היא עיר מתנדבת ואני שמח שהמיזם המבורך הזה קיבל תהודה גם בעולם”.

אחרי הזכיות במדליות האולימפיות בטוקיו בקיץ האחרון, ראשון לציון זכתה בסוף השבוע האחרון בפרס נוסף. פרויקט “עושים שכונה”, שנרקם והובל על ידי הרשות לבטחון קהילתי בעיריית ראשון לציון, זכה במקום השלישי בתחרות LIVCOM הבינלאומית שנערכה בקהיר בסוף השבוע החולף. בתחרות הוצגו פרויקטים העוסקים בהעצמת קהילות ירוקות ובקידום קיימות ואיכות הסביבה, והשתתפו בה 34 פרויקטים מ-22 מדינות. כידוע, “עושים שכונה” הוא מיזם חברתי שנולד מתוך רצון לחזק את הערבות ההדדית והחיבור לקהילה על ידי שיפוץ חזיתות בתים, טיפוח חצרות והקמת גינות קהילתיות. את השיפוץ, שנעשה בשכונות מצוקה, מובילים מנהיגים צעירים שרוצים להוביל שינוי, לאחד את החברה ולפתח את דור המנהיגים הבא.

ראש העירייה, רז קינסטליך: “ראשון לציון היא עיר מתנדבת. אני שמח שעכשיו כל העולם מכיר את בני הנוער הנפלאים שיש בראשון לציון ואת הסולידריות העירונית שלנו . פרויקט “עושים שכונה” הוא מיזם מבורך שצמח בראשון לציון בהובלת הרשות לבטחון קהילתי בעירייה, ותורם לתושבים ולמתנדבים כאחד. הפרס הזה הוא ציון דרך, ואין לי ספק שהעשייה המבורכת תימשך גם בעתיד”.

בשלבים המוקדמים של התחרות השתתפו עשרות ערים ומדינות מרחבי העולם, ואל שלב הגמר הגיעו, כאמור, רק 34 פרויקטים. שלמה למפרט, מקים פרויקט “עושים שכונה”, וקולין איימס, מנהל מתנ”ס רמת אליהו, הציגו בזום בפני ועדת השופטים את הפרויקט בשלב הגמר. בחודשיים שקדמו לשלב זה נערכו הכנות רבות ברשות לבטחון קהילתי ובמנהל קיימות ואיכות הסביבה בעירייה על מנת להציג את הפרויקט בפני ועדת השופטים.

כזכור, פרויקט “עושים שכונה” נולד בראשון לציון לאחר שיוצאי יחידה צבאית מובחרת שיפצו מתחם בסמוך למתנ”ס בשכונת רמת אליהו. לאחר מכן, הפרויקט התרחב לרשויות מקומיות נוספות בארץ. באוקטובר האחרון פרויקט “עושים שכונה” שיפץ והקים גינה קהילתית בשכונת שיכון המזרח, בהשתתפות כמאה בני נוער. בתקופת מבצע “שומר החומות” מתנדבי הפרויקט השמישו 40 מקלטים בשכונת רמת אליהו לאחר שפינו ממנו ציוד ישן וניקו אותו לרווחת התושבים. בקיץ האחרון מתנדבי “עושים שכונה” התגייסו לשמירה על השקט באתרים שאותרו כרועשים, בעזרת שיח עם בני הנוער במקום.

לאחר בדיקה, התברר כי הפיות למוקד העירוני באותם האזורים הצטמצמו ב-50 אחוז. כיום, הפרויקט הפך למיזם עירוני בו שותפים אגף הנוער והאגף לקידום נוער, יחד עם גורמי האכיפה והחינוך בעיר בכדי לאתר נוער בסיכון.

השארת תגובה