השטח חוזר לתושבים: מועצת עיריית ראשון לציון אישרה את הסכם רכישת גבעת האירוסים

קניון רוטשילד ראשון לציון

רכישת המתחם היא חלק מהחזרת השטחים לתושבים, בקו שאותו מוביל ראש העירייה, רז קינסטליך במסגרת ההסכם, תרכוש העירייה את הגבעה מבעלים פרטיים ותהיה אחראית על טיפוח המתחם שהוזנח, לקראת הפיכתו לשמורת טבע בעתיד לטובת הציבור.

ראש העירייה, רז קינסטליך: “גבעת האירוסים היא זיכרון ילדות אצל רבים ולצערנו נהרסה עם השנים. אנחנו ממשיכים להחזיר את השטחים הציבוריים לתושבים, לא עוד מכירת אתרים לשימור והיסטוריה ליזמים פרטיים, אנחנו נדאג שהשטחים העירוניים והציבוריים יוחזרו וישארו עבור הציבור והדורות הבאים״.

מועצת עיריית ראשון לציון אישרה הערב (חמישי) את ההסכם לרכישת מתחם גבעת האירוסים שנמצא בשטחה המוניציפלי של ראשון לציון. לקרקע, שנמצאת כיום בבעלות פרטית, נגרם נזק בשנים האחרונות, ולפי עמדת בעלי המקצוע במקום קיימים ערכים מוגנים ייחודיים שיש לשמרם.

לאחר שהובהר לאחרונה כי אין אפשרות מעשית להפקעת השטח, ולאור העובדה כי המקום לא מטופח ולא נשמר, החליטו בעיריית ראשון לציון להרים את הכפפה ולרכוש את המתחם מתוך כוונה לפתח אותו ובעתיד להכריז עליו כשמורת טבע.

מחיר הקרקע, שנמצאת כיום כאמור בבעלות פרטית, נקבע על ידי שמאית מטעם רשות הטבע והגנים ועומד על 25 מיליון ₪, כאשר 5 מיליון ₪ מתוכם ישולמו על ידי הקרן לשמירה על שטחים פתוחים. לפי הסיכום מול רשות מקרקעי ישראל, שאחראית על קרן זו, השמורה כולה תפותח על ידי עיריית ראשון לציון לטובת הציבור.

גבעת האירוסים נמצאת בדרום העיר על הגבול עם נס ציונה. הגבעה היא אחת מגבעות הכורכר הבודדות שנותרו בגוש דן. בחורף ובאביב יש פריחה עשירה במקום, בעיקר של צמח אירוס הארגמן. מסביב לגבעה ישנם פרדסים ושדות חקלאיים.

רכישת המתחם היא עוד חלק מהחזרת השטחים לתושבים, בקו שאותו מוביל ראש העירייה, רז קינסטליך. כזכור, רק בתחילת החודש נחתם הסכם מול משרד הביטחון לפינוי מטווח 24, שבמסגרתו תגדל רצועת החוף של ראשון לציון פי שלושה. כמו כן, בימים אלה מושלם פינוי בסיס צריפין שעל שטחו עתידות להיבנות אלפי יחידות דיור חדשות.

ראש העירייה, רז קינסטליך:

“גבעת האירוסים היא זיכרון ילדות אצל רבים שגדלו בראשון לציון ואחת משמורות הטבע הבודדות שנותרו באזור גוש דן. אני שמח שבעתיד אנחנו נייצר זיכרון ילדות אצל הדורות הבאים שיגדלו בעיר. הנזק הגדול שנגרם לגבעה נבע בעיקר מבעלות פרטית, והיום עשינו לכך סוף. העירייה תרכוש את המתחם ותטפח אותו, כך שהוא יהיה ראוי וישמש כשמורת טבע פתוחה לכולם. אנחנו ממשיכים להחזיר את השטחים הציבוריים לתושבים, לא עוד מכירת אתרים לשימור והיסטוריה ליזמים פרטיים, אנחנו נדאג שהשטחים העירוניים והציבוריים יוחזרו וישארו עבור הציבור״.

השארת תגובה