נעקצים כל הזמן? סביר להניח שמוקד הדגירה לא רחוק מכם

מאת: מיקי אלון. עונת היתושים-לפני מספר שבועות דיווחו תושבי אחת השכונות בעיר על עקיצות יתושים מדי יום * מפקח יחידת הדברה ביצע סריקה במקום וגילה, באחד הבתים, בריכה שלא רוקנה ושימשה בית גידול לזוחלי יתושים * המקרה הזה ממחיש איך נכון להתמודד עם יתוש הנמר האסייתי, קצר התעופה, שיכול להימצא תחתיות עציצים, אגרטלים, מזרקות ביתיות קטנות ועוד

עונת הקיץ הגיעה ועמה, כמו בכל שנה, היתושים. יחידת ההדברה במינהל איכות הסביבה פועלת רבות על מנת להתמודד עם “עונת היתושים” והחלה את פעילותה לפני מספר חודשים על מנת למנוע ככל הניתן את התרבותם. היחידה מבצעת מזה מספר חודשים ריסוס שבועי של כל תעלות המים הסובבות את העיר. כך גם לגבי האגמים במערב העיר שם מבוצעות ביקורות שוטפות ובמידת הצורך ריסוס נקודתי. כמו כן, מבצעת היחידה סריקות בשטחים פתוחים על מנת לאתר מאגרי מים שלא נוקזו. בתוך העיר היחידה מבצעת מניעה יזומה, בית היתר סריקות בקולטני מים, ביקורות במשתלות וצמיגיות (פנצ’ריות) ברחבי העיר.

מפקח יחידת ההדברה בעיריית ראשון לציון. צילום:עידן גרוס.

זן היתוש שעקיצותיו נחשבות למגרדות וכואבות, במיוחד בשעות הערביים, הוא: “הנמר האסייתי”, בשונה מזני היתושים הנפוצים באזורנו. ביחידת ההדברה בעיריית ראשון לציון מסבירים כי מדובר ביתוש קצר תעופה ולכן אם נעקצתם, סביר להניח שמוקד הדגירה לא רחוק ממכם.
לפני מספר שבועות התקבלו מספר פניות מתושבי אחת השכונות בעיר על עקיצות יתושים מדי יום. מפקח יחידת הדברה ביצע סריקה במקום וגילה, באחד הבתים, בריכה שלא רוקנה ושימשה בית גידול לזוחלי יתושים. מרגע שהבריכה רוקנה, הבעיה נפתרה.

נקבת היתוש מזן הנמר האסייתי מסתפקת בכלי קיבול קטנים כדי להטיל ביצים. כך שצמיגים, כדי חרס שהושארו בחצר, תחתיות עציצים, אגרטלים, מזרקות ביתיות קטנות ועוד עשויים לשמש מוקד דגירה של היתוש.

אז איך ניתן להתמודד עם הנמר האסייתי? ראשית יש לקיים סריקה שבועית באזור מגוריכם על מנת לאתר מקורות מים עומדים. יש לרוקן דליים, צמיגים, תחתיות עציצים וכלי קיבול אחרים בהם הצטברו מים עומדים. יש למנוע דליפה בברזים היוצרים שלוליות ולהימנע מהשקיית יתר בגינות. חשוב להדגיש כי לחות גבוהה מושכת יתושים.

ביחידת ההדברה מסבירים עוד כי ההתמודדות מול הנמר האסייתי היא ברובה מניעתית שכן טיפול או ריסוס נקודתי לא יפתור את הבעיה שכן אם בקרבת מקום ישנו מוקד דגירה אז היתושים ישובו. לכן, שיתוף הפעולה של התושבים הוא חשוב מאוד על מנת לצלוח את העונה.

השארת תגובה